0536 880 6818

Fayans ve Kalebodur

Fayans ve Kalebodur

Fayans ve seramikler evlerde aynı amaca hizmet etmek için kullanılır. Genellikle banyolarda duvar kaplama malzemesi olarak kullanılan fayansların bir yüzü sırlı ve türlü desenlerle bezenmiş, pişmiş levhalardır. Aslında mutfak fayansı, birden fazla pişirilmiş içinde kırıklar olan ancak cila ile kapatılan seramiklerdir. İlk pişirmeden sonra ikinci pişirme yapılır ve böylelikle fayans elde edilir. Seramikler kadar çeşitlilikte olmayan fayans modelleri yine de iç dekorasyonun vazgeçilmez unsurlarındandır.

Çünkü seramiklere kıyasla daha pürüzsüz bir yüzeye sahiptirler. Bu yüzden fayanslar duvar kaplamalarında, seramikler de zemin kaplamalarında kullanılırlar. Ayrıca fayanslar su geçirmez özelliğinden dolayı daha çok ıslak hacim duvarlarında kullanılır.

Karo fayanslar Türk Standartları’na göre 150x150x5.5mm veya 150x50x5.5mm ölçülerinde kare ve dikdörtgen olarak üretilirler. Kabartmalı veya düz olabilen fayanslar döşeme yerine göre; Ortaya döşenen karo fayanslar, kenara döşenen karo fayanslar ve köşeye döşenen karo fayanslar olarak üçe ayrılırlar.

Yapılacak yer görülmeden fiyat verilemez” .Fakat muhtemel fiyatlardan bahsedeceğim aşağıda.Onun öncesinde bir iki hususu sizinle paylaşmak isterim.(Fayans döşeme fiyatı 7,5 tl ile 20 tl arasında değişir.)

Galeri,spor salonu vs.. gibi 150-200 m2′den fazla düz ve geniş alanlar metresi 5 tl ile 10 tl arasında döşenir.Bunun dışında ev dekorasyonunda fiyat metresinde 20 tl ‘ye kadar ulaşır.Bunu belittikten sonra aşağıdaki hususları da belitmeden geçmeyelim.
Fiyatı etkileyen unsurlar:

Yapılacak yerin ulaşımının kolaylığı , kısalığı
Yapılacak yerin düz ya da çok eğimli,pütürlü olması.Bu ustayı uğraştıracağı için ustamız parayı artırır.Eğer yerimiz düz ise ücret az olacaktır.
Yapılacak yerin döşeme şekli ve malzemenin cinsi.Mesela yerler diagonel (baklava dilimi) döşenecekse usta extra vakit harcayacak.Fakat düz döşemede bu kadar vakit harcamayacak.Bazı malmezelerde uygulama süresini uzatıyor.Bazıları da kısaltıyor.
Uygulama yapılacak yerin kırılması,sıvanması,tesisatı vs…da fiyatı etkileyen unsurdur.
Ve en önemlisi de ustamızın tecrübesi ve kalitesi de fiyatı yükseltir.Kalitesiz ve tecrübesiz ustalar daima az fiyat söyler.Bazı uyanık geçinenler fazla para isteyerek kaliteli olduğu izlenimini verebilir.Her zaman dediğimiz gibi REFERANSLI USTAlarla muhakkak çalışılmaldır.
Siz ustanın tecrübesine veriyorsunuz paranızı. Güvene,saygıya,ahlaka,edebe,temiziliğe veriyorsunuz paranızı!! Yapılan iş sizi utandırmaz , uzun vadede size kar sağlar.

Works:
  • Dekorasyon

Created:November 17, 2015

Releated Works

Copyright 2018 Kusadasievtadilat.com